Friday, July 20, 2012

Mixes of the Week


Želim da vam preporučim par mixeva da imate za spremanje za weekend ili za danonoćno slušanje na pleyerima, ili dok nešto radite na kompu, ili skačete po kući sa prijateljima.... ili bez njih. Razlog za ovo leži u tome što želim sa Vama da podjelim ove mixeve koji se ne skidaju sa mog ipod-a ili sa winamp trackliste, pa se barem nadam da će vas preplaviti emocije kakve su i mene. ENJOY!!!

Ispod kratkog opisa imate link za download ili direktno slušanje. Ako kojim slučajem imate bilo kakve informacije u vezi tracklistinga - tamo gdje ga nema, ili u slučaju dead linkova slobodno mi pomozite i upišite u comment.





Table Tennis 078 with Fred P
 000:00 - Fred P in the mix
123:03 - Fred P and JD talk Soul People Music
no tracklisting
Table Tennis je radio show na 89.1 fm  na istoimenoj radio stanici u NYC. Set je inače promocija Fred P gostovanja u klubu The Bunker.
Frep P je predstavnik nove generacije house producenata, uz Dj Qu, Levon Vincenta, Anthony Parasola i naravno godfathera Jus' Ed. Vlasnik je soul People Music izdavačke kuće, koja preferira zvuk koji se inače može čuti na ovom podcastu: hipnotički ritmovi, soul, melaholične melodije, i mračna atmosfera. Mix za izbjegavati ljude ako ga slušate na playerima... ovaj čovjek priča priču.



 http://soundcloud.com/black-jazz-consortium/table-tennis-tt078-with-fred-p




TRUSHMIX 10: Madteo
 
Madteo aka Matteo Ruzzon za mene lično veliko otkriće ove godine. Ovaj leftfield house/techno producent, vjerujem da je sve nas bacio naglavačke svojim izdanjem za Hinge Finger/Honest Jon pod imenom Bugler Gold Pt.1 ep



Madteo je za trushmix 10 ponudio eklektičan mix prepun skrivenih dragulja njegovog rodnog new Yorka, pa molim trainspottere da nam pomognu da prepoznamo ove ploče. Btw ako pogledate cijelu trushmix souncloud profil, vidjećete da je su ga pozvali da uradi još jedan, i to posljednji u nizu Trushmix 29. Za sada preporuka da prvo ovaj poslušate iz čistog razloga da čujete muzičku istoriju Njujorških mračnih dancefloorova. 



http://soundcloud.com/trushmix/trushmix-10-madteo





Resident Advisor 318 - Rrose



Bez riječi sam. Inteligentni, i iznenađujuće spori drone/industrial techno za jednog od pripadnika sada već ugašenog Sandwell Districta (neka im je laka zemlja). Pokušaću objasniti iako sam spomenuo da sam speechless. Ovaj anonimac je složio apokaliptičan mix za vaše zamračene sobe ili puste ulice vašeg grada za vrijeme sieste. Odlično...
 
 
Tracklist
Rrose - Auto-Amputee - unreleased
Ana-Maria Avram - Zodiaque III - Edition Modern
Rrose - Wet Silk Will - Eaux
Rrose x Bob Ostertag - The Surgeon General (her insides laid bare) - Eaux
Mark Ernestus vs Konono N°1 - Masikulu Dub - Crammed
Oni Ayhun - 004B - OAR
Fluxion - Eruption (Morphosis reprise) - Echocord
Container - Protrusion - Spectrum Spools
Reeko - The Guest - Mental Disorder
Hieroglyphic Being - Temple of the Sun - Mathematics
Alex Cortex - Acid Lyes - Platzhirsch
Shifted - Colours of the Fall - Mote Evolver
Andy Stott - She's Gone Wrong - Modern Love
Gherkin Jerks - Don't Dis The Beat - Gherkin
Sendai - EP2012-4 - Time To Express
Komet - Licht - 12k
Function - Obsessed (Substance remix) - Echocord Colour
Andre Holland - The Outback - Underground Resistance
Endless - EHDC Tool - Electric Deluxe
Jeff Pietro - Still 1 - Borrowed Language
A Made Up Sound - Demons (Reprise) - A Made Up Sound
DJ Slip - Snapshot - Music Man
Rrose - Prism Guard - Eaux
Lakker - BKRO - Blueprint
Kassem Mosse - Inswanns - Nonplus
Carter Scholz - Kaleidophon (Stochastic) - Frog Peak Music
Amal Lumuntod - Binalig - Ethnic Folkways
Suum Cuique - Red Binary - Young Americans




Sunday, July 15, 2012

Recenzija: Mohn - Mohn (Kompakt)


Poppy Fields Forever

 

































                                                             

Stereotipija je predstaviti uspješan njemački proizvod sa bilo kakvim pojmovima koji insinuiraju na rat i osvajanje, ali izdavačka kuća Kompakt jeste imperija. No doubt. Prepoznatljivi po svojoj pop estetici, počev od omota izdanja, plasiranju izdanja, do najvažnijeg elementa kao što je muzika. Upravo to postavljanje prefiksa pop daje njihovim „proizvodima“ etiketu kempa, iza kojeg se krije emotivna muzička priča, i hladna ekonomska računica. Dovoljno je pogledati njihov katalog izdanja i potpisanih izvođača (Gui Borato, Matias Aguayo, GusGus, Thomas Fehlmann, Superpitcher, Michael Mayer, etc etc...) da ne možemo biti sigurni u koji kalup bi ih stavili, i odvojili od major izdavača. No upravo u takvoj ekonomskoj strategiji, vidi se mogućnost da rade ono što vole, tj. da se posvete onome što najbolje rade: produkciji neke od najljepših ploča u istoriji elektronske muzike.






Iza novog larger-than-life izdanja kriju se dva poznata lica Jörg Burger i Wolfgang Voigt. Sa već etiketom klasika ambient/techno/dub/pop forme, poput albuma projekata Gas ili Burger/Ink iza sebe, njih dvojica su se okupili za novi projekat pod imenom Mohn njemački naziv za biljku Mak (Papaver somniferum). No daleko od toga da ovaj projekat treba da opija ili da otkloni bolove. Mohn bukvalno slušaoca budi i otrežnjuje iz njegovog unutrašnjeg monologa. Ovaj album jeste jedna klasična pop ambient priča, sa dugim synth intervalima, pod delay efektom koji su u loop-u, omogućuje onaj sanjiv osjećaj. No upravo takva zvučna kulisa, dovoljno osjetljivom biću, budi "smell the coffee" osjećaj za svijet oko njega.



                  















  

Od prvih uvodnih tema Einrauchen i Schwarzer Schwan koje zvuče kao da su isčupane iz nekog izgubljenog nastavka filma Alien (pa dobro, svi smo nestrpljivi za novim filmom Ridley Scotta). Dok numere tipa Ambientot ili singl Saturn, odišu obojenim temama, lagano rađanje sunca i velika nostalgija,  savršene za promatranje proljetnog lišća na drveću ili arhitektonske (ne)kulture u centru grada. Završni dio albuma predstavljaju trake koje neodoljivo na muziku koju nam Kompakt poslužuje na svojim Pop Ambient kompilacijama (trake tipa Das Feld, Eberplatze, Mohn) dub delay na odsviranu melodiju koji ostavlja utisak kao da se dotična melodija ubacuje, kroz prostor:vrijeme, tačnije  poslije određenog vremena stvara se zvučna iluzija da melodija „uskače“ u drugi loop, i opet, i opet, i opet...




 Ono što piscu ovih redova je upalo u pažnju, kako ovakva muzika djeluje na sredinu oko vas. Što mu je samo po sebi ostalo fascinantno, npr. da je primjetio da je vozač/kauboj iz drugog pravca vozio većom brzinom od dozvoljene, ili da je u komšiluku otvoren novi fitness centar za koji nije imao pojma, iako je par koraka od njegovog stana. A samo da još vidite arhitekturu zgrada koje su građene bez urbanističkog plana. Divno. 

Kompakt je za ovo remek djelo opet postavio nove standarde u ambientalnoj muzici, jer je Mohn zaista remek djelo. Ali dva faktora mu smetaju da pobjedi u finišu. Prvo što ovakva muzika zaista mora da dopre do slušaoca, i oni najuporniji će tek pronaći u hrpi melodija, kojima ga zasipa njegov audio uređaj, izvući tanke detalje. Drugi faktor je taj što je prije Mohn-a, na njemačkom labelu Prologue, izašao Voices from the Lake istoimenog projekta. Međutim audio putnici će i ovom vrstom transporta da surfuju na moždanim talasima.


My first lecture, in front of audience. Lecture was about Philosophy and Science Fiction. must say I’m pleased by my lecture, and crowd - even if there wasn’t many people.